شکار و طبیعت و اسلحه
بهترین وبلاگ برای آموزش شکارچیان 
قالب وبلاگ
 

 

يك روش ساده و سنتي دباغي پوست

 

هرساله تعداد زيادي از پستانداران كوچك عمدا يا سهوا كشته ميشوند كه به دليل عدم  آشنايي اشخاص كه اينگونه نمونه ها را در اختيار دارند پوستشان از بين مي رود. دباغي پوست (آش دادن ) به طريق مدرن و آزمايشگاهي كه دردسترس همگان نمي باشد.درنتيجه يك روش ساده و سنتي به شرح ذيل توضيح داده مي شود . بعد از كندن پوست ابتدا آن را پهن نموده و به آن نمك ماليده و بگذاريد تا خنك شود و پس از سرد شدن آن را با آب سرد كه بهتر است از آب مقطر استفاده شود كاملا شستشو دهيد و آويزان كنيد تا خونا به آن خارج شود .

در داخل پنج ليتر آب گرم 4 فنجان سبوس گندم اضافه كرده و آن را به مدت 24 تا 36 ساعت در اطاق گرمي ( حدود35 تا 40 درجه سانتيگراد )  قرار دهيد تا عمل تخمير انجام پذيرد سپس مخلوط را تا نزديك جوشيدن حرارت داده و به آن دو فنجان زاج سفيد اضافه كنيد و بعد محلول را تا درجه آب شرب خنك كنيد .. پوست را در آن فرو كرده و به هم بزنيد . پوست در اين محلول بايد به مدت 48 ساعت بماند و بعد  تمامي مواد باقيمانده در پوست را از طريق شستشوي كامل خارج نماييد .

براي اين منظور پوست را درون سطل حاوي محلول آب و براكس ( براي هر 10 ليتر آب يك كيلو گرم براكس ) به مدت ده دقيقه به خوبي شستشو دهيد . آب پوست را به وسيله چلاند ن خارج ساخته بعد پوست رادر سطح كاملا صاف  پهن نموده به وسيله كاردك به روي سطح گوشتي كشيده تا آبهاي اضافي خارج گردد جهت حركت كاردك بايد از وسط پوست به طرف لبه ها باشد . سپس پوست را برروي تخته چوبي پهن نموده و گوشه هاي آن را كشيده و ميخ نمايد سپس لايه نازكي از روغن سم يا كرچك به روي آن بماليد و پوست را در جاي خنك و خشك و دور از حرارت و نور مستقيم آفتاب قرار داده تا تقريبا به حالت خشك در آيد . قبل از خشك شدن كامل پوست رامالش داده و بايد به طرفين بكشيد تا كاملا نرم شود . هر اندازه كه در اين قسمت وقت بيشتري صرف شود پوست از لطافت و نرمي بيشتري بر خوردار مي گردد.

 

 

[ دوشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۸۵ ] [ 11:43 ] [ سعید قمریان ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

چت باکس


امکانات وب

جاوا اسكریپت

فروش بک لینک طراحی سایت